ناخن جویدن کودکان

علل ناخن جویدن در کودکان و راههای درمان

0 972
Join us in Telegram: @bamashomag
  • بسیاری از کودکان به صورت ناخودآگاه هنگامی که مشغول فعالیت دیگری هستند ناخن می جوند ( مثلا تماشای تلویزیون ) , دستان آن ها را حین این فعالیت ها مشغول کنید تا میزان بروز این رفتار کاهش یابد .

مثلا خمیر مجسمه سازی به آن ها بدهید تا حین تماشای تلویزیون آن را ورز دهند تا نرم شود یا توپی که حالت ارتجاعی دارد را به آن ها بدهید تا آن را با انگشتان خود بفشارند

Nail biting child close up
  • ناخن های کودک را همواره کوتاه نگه دارید و به او بیاموزید آن ها را خوب بشوید تا به بیماری های قابل انتقال از این طریق مبتلا نشود .
  • به کودک بگویید اگر برای زمان مشخصی ( مثلا از ابتدا تا انتهای یک کارتون ) ناخن هایش را نجود , پیش شما جایزه خواهد داشت و سپس استیکر یا جایزه ی کوچکی به او بدهید .

?تلاش کنید با تقویت های این گونه کودک را به نجویدن ناخن هایش تشویق کنید , و هنگامی که موفق به این کار شد به او بگویید ناخن هایش بسیار زیبا شده اند

  • اگر رفتار ناخن خوردن کودک بسیار شدید است , با او در مورد آنچه موجب نگرانی و استرس او می شود صحبت کنید و همدلانه به نگرانی های کودک گوش دهید .
  • به هیچ وجه کودک را به خاطر ناخن جویدن تنبیه نکنید , سر او فریاد نزنید و او را به این خاطر تحقیر نکنید . ناخن جویدن در بسیاری از موارد به صورت ناخودآگاه انجام می شود و کودک حس می کند اراده ی چندانی در این زمینه ندارد .

? همچنین زدن لاک های تلخ به ناخن های کودک برای کودک حکم تنبیه را دارند و بهتر است از این روش استفاده نکنیم

  • در مورد اینکه ناخن جویدن خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد با زبانی که کودک متوجه شود برای او توضیح دهید تا علت تمایل شما به ترک این رفتار را بداند .

تکنیک های تن آرامی و ریلکسیشن را به فرزندتان بیاموزید و او را تشویق کنید به صورت روزانه آن ها را تمرین کند تا سطح استرس او کاهش یابد .

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.