غذای کودک و افزایش اشتهای کودکان

15روش برای مقوی و مغذی سازی غذای کودک و افزایش اشتهای کودکان

0 892
Join us in Telegram: @bamashomag

✅به هر وعده غذای كودك صبحانه، نهار، شام كمی روغن مايع گیاهی (زیتون،کنجد) يا كره آب شده حدود يك تا ۲ قاشق مربا خوری اضافه نماييد. غذای کودک را خوش طعم و نرم می کند.

✅انرژی غذای كمكی كودك را با اضافه كردن آرد يا روغن مايع يا جوانه غلات بيشتر كنيد و حداقل هر روز علاوه بر شير مادر، ۵ وعده غذاى كمكی به او بدهيد.

✅از جوانه ماش يا جوانه گندم يا پودر اين جوانه ها در سوپ كودك بريزيد زيرا علاوه بر اينكه سرشار از ويتامين های ب و ث هستند به هضم غذا هم كمك مى كنند.

✅كمی آرد، شير و كره را مخلوط كرده و به هم بزنيد و گرم كنيد (مثل سس سفيد) و به سوپ كودك بيفزاييد هم طعم و رنگ جديد به سوپ مى دهد و هم انرژى آنرا افزايش مى دهد

✅پودر جوانه گندم، جو پرك، بلغور گندم را له كنيد و با شكر،‌ شير و كمی روغن يا كره بپزيد و در حجم كم و در دفعات بيشتر به كودك بدهيد

✅در حدود ۱۱ ماهگی می توانيد كمی خامه پاستوريزه به سوپ كودك اضافه كنيد.

✅اگر كودك صبح ها زرده تخم مرغ پخته شده را نمی خورد آنرا با كمی كره و آب مرغ مخلوط و نرم كنيد و به او بدهيد و يا به سوپ او اضافه كنيد. زرده تخم مرغ را می توانيد رنده كرده و  يا با پشت قاشق له كنيد و داخل سوپ و يا پوره ( هر نوع پوره ای كه درست می كنيد) بريزيد.

✅از حدود نه ماهگی تکه های سیب زمینی را آبپز کنید در کره کمی تفت دهید و اجازه دهید کودک خودش با دست بردارد و بخورد.

✅سعی كنيد برای تهيه سوپ يا كته از گوشت با استخوان استفاده كنيد، مثل ران مرغ و يا ماهيچه گوسفند تا املاح و چربی بيشتری به بدن كودك برسد.

✅در غذاهای کودک از عصاره قلم استفاده کنید.

✅اگر وزن كودك كم است اضافه كردن حبوبات را به غذای او به تعويق بياندازيد ( بعد از ۱۰ ماهگی) چون حبوبات حجم زيادى دارند بنابراين بعد از ۱۰ ماهگی، حبوبات را ۲۴ ساعت خيس كنيد، پوست بكنيد و از انواع آن آرد درست كنيد و هر بار يك قاشق چايخوری آرد حبوبات را با كره به سوپ كودك اضافه كنيد

 

✅اضافه كردن آب غليظ شده ران مرغ يا تكه هايى از ران مرغ پخته شده كه له شده است، همچنين جوانه گندم، آرد يا پودر بادام خام، كنجد، مغز تخمه آفتابگردان به غذاى كودك سبب رشد بهتر او مى شود.

✅برای بهتر كردن طعم غذای كودك از آب ليمو ترش تازه، آب نارنج تازه، آب هويج ، سبزيهای خوشبوی ساييده شده استفاده كنيد.

✅كته ای كه برای كودك درست مي كنيد به جای پختن برنج در آب، آنرا در آب مرغ يا آب گوشت بپزيد.

✅اگر رشد كودك زير يكسال با افزايش دفعات تغذيه با شيرمادر و پر انرژى كردن غذاى كمكى بهتر نشد، شايد لازم باشد شير مصنوعى را هم بلافاصله بعد از بعضي از وعده هاي شير مادر به او بدهيد ( با فنجان يا استكان) چون هنوز غذاى اصلى كودك زير يكسال ، شير است

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.