توپ بازی برای کودکان

از توپ میتوانید برای یاد گیری توانایی هایی همچون هدف گیری، پرتاب، حفظ توپ و تعادل، زمانبندی،برنامه ریزی حرکتی و افزایش توجه و دقت به کودک استفاده نمایید.

0 2,817
Join us in Telegram: @bamashomag

توپ اسباب بازی خوبی است و میتواند برای آموزش و توسعه کودک بکار رود. از توپ میتوانید برای یاد گیری توانایی هایی همچون هدف گیری، پرتاب، حفظ توپ و تعادل، زمانبندی،برنامه ریزی حرکتی و افزایش توجه و دقت به کودک استفاده نمایید. توجه کنید که توپ را تنها برای پسران نباید استفاده کرد بلکه برای همگان در هر سنی میتوان از این اسباب بازی مفید استفاده نمود. دینامیک توپ و نوسانات آن علم فیزیک را بصورت عملی وارد زندگی و بازی کودک میکند..

پاس دادن توپ

توپ اسباب بازی جذابی برای کودک محسوب میشود. کودک نوپا معمولا نمیتواند توپ را بدرستی در دستان خود بگیرد. اما میتواند به آن چنگ بزند و یا آن را هل بدهد.

برای شروع میتوانید در دو،سه قدمی کودک بنشینید و توپ را به سمت او هل بدهید. سپس او را تشویق کنید تا او هم همین کار را انجام دهد. همینطور که کودک شما این بازی را یاد میگیرد کم کم فاصله خود را تا او بیشتر نمایید. سپس سعی نمایید کمی توپ را بالاتر از زمین بیندازید. و پس از چند مدت این کار را با پا نیز به او آموزش دهید. تا بتواند با پای خود به توپ ضربه بزند.

بهترین اندازه توپ برای کودک نوپا، توپی است که گردی آن باندازه سر کودک باشد. اما بهتر است پس از یاد گرفتن ، از توپ ها با سایزهای کوچک همچون توپ تنیس تا توپ های بادی نرم بزرگ استفاده نمایید

.

مزایا:

توپ بازی برای کودک شما مهارت های حرکتی بزرگ را تقویت نموده و هماهنگی دست و چشم و در مراحل بعدی هماهنگی دست و پا را افزایش میدهد.

یک نوع بازی دیگر با توپ هدف گیری است (بسکتبال)

برای این کار میبایست یک سبد بزرگ مثل سبد مربوط به لباس ها و یا یک ظرف بزرگ را انتخاب نمایید و به کودک یاد دهید توپ را بدرون آن بیندازد.

بسکتبال وارونه

به کودک یاد دهید که پشت به سبد بایستد. پاهای خود را باز نماید. خم شود و از لای پاهایش توپ را بدرون سبد بیاندازد.

یا این که پشت به سبد بایستد و توپ را از بالای سرش بدون نگاه کردن به سبد به پشت و درون سبد پرتاب نماید.

پرتاپ توپ بسمت دیوار

میتوان در خارج از منزل به فرزندتان یاد بدهید تا توپ را بدیوار بزند و سپس ان را بگیرد. در صورتی که فکر میکنید اینکار کمی برای او مشکل است میتوانید اول به او بیاموزید که توپ را بزمین بزند و دوباره بگیرد پس از بارها بازی کردن او یاد میگیرد که چگونه توپ را به دیوار زده و بگیرد.

بازی پاپ کورنی!

به کودک یاد دهید تا توپ را به سمت بالا پرتاب نماید و تا قبل از رسیدن توپ به زمین ، دست بزند این را به یک چالش برای او تبدیل کنید و هر بار او را تشویق نمایید. میتوانید از او بخواهید که همزمان که دست میزند باید یک شعر را هم بخواند.این کار تمرکز را افزایش خواهد دارد.

بازی با موانع:

یکسری موانع برای کودک درست نمایید(برای ایمنی از موانع مخروطی شکل پلاستیکی نرم استفاده نمایید) و از او بخواهید در حالی که توپ را بزمین میزند و میگیرد از بین موانع عبور کند. اما نباید توپ از دستش بیافتد و یا توپ و یا بدنش به مخروط بر خورد نماید.

بازی با شیب

با بازی بر روی سطح شیبدار رو به بالا و یا رو به پایین و سطح مسطح میتوان مفاهیم جذابی را به کودک آموخت و تجربه های او را افزایش داد. مفاهیمی همچون حرکت توپ به سمت شیب، میزان سرعت توپ در سطوح مختلف، حرکت خود بخود توپ در سطح شیب دار و…

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.